Na co se zaměřit při výběru žehličky na vlasy?
Všechny vypadají téměř stejně, zatímco cena se dost liší. Jaké jsou v žehličkách na vlasy rozdíly, jak si vybrat správný materiál plošek a hraje nějakou roli možnost nastavení teploty? Provedeme vás soubojem, kde má každý nakonec svého vítěze.
Ještě před nákupem si musíte odpovědět na tři základní otázky:
- Jaké máte vlasy? Husté a tvrdé, jemné nebo kudrnaté. Každý typ vlasů potřebuje jinou teplotu při žehlení a materiál žehlících plošek, aby výsledky odpovídaly požadavkům a zároveň nedocházelo k poškozování vlasů.
- Budete si vlasy rovnat nebo vlnit? Rozhodující pak bude velikost žehlících plošek, ale také celková tloušťka žehličky.
- Potřebujete vlasy narovnat a zároveň trpíte nedostatkem objemu? Zapomeňte na klasickou žehličku, zvolte spíš žehlící kartáč.
Teflon, keramika nebo turmalín
Žehliček s kovovým povrchem bez jakékoliv další úpravy už moc nenajdete. Najdete ale různé varianty kovu s povrchovou úpravou. Co jednoznačně nebrat? Kovové plošky s keramickým povrchem. Ten se může časem poškodit, plošky už nebudou hladké, a tudíž vám poškodí vlasy.
Oproti tomu celokeramické plošky jsou už dnes klasickým a často používaným materiálem. Jejich výhodou je, že rovnoměrně drží teplo a nahřívají se rychle. Jsou vhodné pro všechny typy vlasů, nejvíce je ocení majitelky jemných nebo slabých vlasů, a to kvůli jejich šetrnosti.
Teflon už nepatří jen na pánvičky. Je totiž šetrný i k vlasům. Zejména zabraňuje připalování stylingových přípravků na plošky – i tak je ale potřeba je čistit.
Pokud máte hodně husté a tvrdé vlasy, zkuste pohledat žehličku s titanovými ploškami. Titan se velmi rychle nahřívá a plošky mají zároveň dlouhou životnost. Právě proto jsou vhodné pro často žehlené, pevné nebo hodně kudrnaté vlasy.
Velmi skloňovaným povrchem je i turmalín – obvykle je jen povrchovou vrstvou jiného materiálu. Jeho role je ale důležitá. Zmírňuje totiž elektrizování vlasů a zároveň přidává na lesku. Keramika s turmalínovým povrchem udržuje nižší teplotu a je šetrnější.
Žehlení nebo natočení?
To je rozhodující otázka při výběru tvaru žehličky a velikosti žehlících plošek. Širší plošky a větší rozměry jsou vhodné pro husté, dlouhé nebo kudrnaté vlasy. Urychlí vám práci, i když manipulace s takovou žehličkou může být méně pohodlná.
Pokud budete žehličku používat častěji pro natočení vlasů do ledabylých vln, vyberte typ s úzkými ploškami. Zároveň vždycky při natáčení vlasů oceníte chladné konce – to znamená, že konce žehličky si budete moci k sobě přimáčknout a budou se vám vlasy lépe stylizovat.
Regulace teploty ochrání vlasy
Obvykle se rozsah teplot žehliček pohybuje mezi 100 až 230 °C. Proč je vlastně variabilita teplotního nastavení důležitá? Každé vlasy potřebují jinou teplotu. Jemné maximálně 160 °C, normální až 190°C a u silných a hustých vlasů můžete jít až nad 190 °C.
Určitě vždy vyberte žehličku s možností nastavení teploty, abyste si mohli vybrat. Můžete mít normální vlasy, ale pokud je obarvíte, už využijete spíše nižší teploty. Většina žehliček se dnes nahřeje do jedné minuty, a pokud to poznáte podle diody, určitě to oceníte.
Jaké další funkce se hodí?
Na škodu rozhodně není systém automatického vypnutí. Ráno chvátáte do práce, na poslední chvíli přežehlíte vlasy a odjedete. Moc se to nestává, ale je dobré mít jistotu, že i když žehličku nevypnete, udělá to za vás. Většinou po hodině. Přesto ale žehličku nikdy nepokládejte na hořlavé materiály.
Velký benefitem je také otočný kabel, který citelně zvýší komfort používání. Některé z nás ocení i ionizaci, která spočívá v neutralizaci kladně nabitých iontů ve vlasech. Vlasy jsou tak lesklejší a neelektrizují. Poslední funkcí, za kterou budete rády, je uzamčení nastavené teploty. Zejména v případě, pokud má žehlička tlačítka pro nastavení teploty na straně a můžete si omylem teplotu během stylizace snížit nebo naopak zvýšit.
Mgr. Andrea Ivaničová
produktová specialistka,
redakce Holime.cz