KošíkJen 1299 Kč
do dopravy
zdarma
Menu

Jak poznat silikon v kosmetice

Je to velké téma posledních let. Škodlivé nebo nevhodné látky. Nejvíce se mluví o silikonech. Jsou nezdravé pro nás, nebo pro přírodu? Nebo dokonce škodí oběma? A dá se na to vůbec jednoznačně odpovědět?

Přírodní kosmetika Urtekram
Přírodní kosmetika Urtekram

Silikonů jsou stovky druhů. Všechny se ale získávají synteticky. Jedná se o oblíbené kosmetické přísady. Jsou totiž levné a mají mnoho na první pohled skvělých vlastností.

Výhody

Použití silikonů v kosmetice přináší velmi pěkné výsledky. Vlasy jsou lesklé a uhlazené. Pleť je vypnutá, make-up celistvý bez vad. Zároveň se krémy se silikony daleko lépe roztírají po pokožce a dodávají jí zdravý lesk.

Nevýhody

Vlasy mohou být zatížené a rychleji se mastí. Pleť je sice chráněna před vnějšími vlivy, ale zároveň nemůže dýchat. Ve výsledku silikony nepřinesou pleti ani vlasům vůbec nic pozitivního. Na povrchu sice vypadají zdravě, ale vyživené nejsou. Silikony navíc mohou mít negativní vliv na životní prostředí. Některé jejich kmeny totiž nejsou rozpustné ve vodě.  Není ovšem tak snadné dát dohromady jasný seznam rozpustných a nerozpustných. Jednoznačné rozdělení komplikují silikonové směsi. Vyrábí se jich velké množství a každá má specifické vlastnosti. Problém ale vzniká například také u nejpoužívanějšího silikonu (Dimethicone), který má několik variant a každá z nich má jiné vlastnosti.

Jak silikony v kosmetice poznat?

Je to velmi snadné. Silikony mají totiž jenom tři různé koncovky:

  • -cone (např. Dimenthicone)
  • -ane (např. Polysilocane)
  • -onol (např. Dimethiconol)

Ve vodě se s největší pravděpodobností rozpustí silikony s předponou PEG nebo PPG. Když je v názvu obsažené číslo (např. Dimethicone PEG-8 Meadowfoamate) či slovo „Copolyol“ též se jedná o rozpustné varianty. Pokud ale najdete kosmetiku obsahující Dimethicone bez předpony či čísla, bude se jednat o druh, který se ve vodě nerozpustí. Nicméně ani název se zkratkou PEG není zárukou bezpečnosti. Jedná se totiž o diskutabilní složku, která je obvykle spojována s obsahem karcinogenní látky.

Je nutné vyhýbat se kosmetice se silikony?

Nic není jen černé a bílé, proto ani nemůžeme dát jednoznačné doporučení. Každý máme jiné potřeby a také každému vyhovuje něco jiného. Pokud máte vlasy bez života, zplihlé nebo se rychle mastí, pak stojí výměna za kosmetiku bez silikonů za zvážení. Máte stále zanesené póry? Možná je načase se podívat do složení pleťové péče, kterou používáte. Pokud ve složení najdete položky s výše zmíněnými koncovky, pak obsahuje silikony. Zkuste proto přejít na kosmetiku, ve které je nenajdete.

Čím se silikony nahrazují v přírodní kosmetice?

Nahradit silikony nějakou přírodní látkou není zcela snadné. Nejčastěji se využívá jojobový olej. Je skvělou náhradou pro pleť, protože je složením velmi podobný přirozenému kožnímu mazu. Zároveň má protizánětlivé účinky, vypíná pleť, hydratuje a má přirozený UV filtr 2 až 4 SPF. Jeho poslední skvělou vlastností je, že má prakticky neomezenou trvanlivost. V přírodní kosmetice proto slouží i jako konzervant.


Mgr. Andrea Ivaničová
autor článku

Mgr. Andrea Ivaničová

produktová specialistka,

redakce Holime.cz

S článkem souvisí: