Elektrické holicí strojky pro muže: jak vybrat ten nejlepší? + VIDEO
Už vás nebaví věčné výměny žiletek nebo škrábance po holení? Možná je nejvyšší čas dopřát vaší tváři elektrický holicí strojek, který zaručí pohodlnější a šetrnější oholení. Poradíme vám, jak vybrat ten nejlepší.
O fous snazší holení? S elektrickým strojkem je to možné
Frézky, planžety, čepele, výkyvná hlava. Tyhle pojmy vám možná připomenou truhlářskou dílnu, o práci se dřevem se ale bavit nebudeme – jedná se totiž o klíčové části elektrických holicích strojků. Ty oproti manuálním strojkům a jednorázovým holítkům dokáží udržet vaši tvář hladkou, aniž byste vy sami museli mít nějaké speciální schopnosti nebo zkušenosti. Hodí se tak i pro začátečníky. Možností je spousta, ale pokud znáte svou pokožku a víte, co od strojku potřebujete, bude výběr toho nejlepšího holicího strojku hračka.
Co rozhoduje o výběru holicího strojku
Nebojte, samozřejmě, že rozhodujete vy! Vzít v potaz byste ale měli několik klíčových proměnných, které vám pomohou s výběrem toho nejvhodnějšího holicího pomocníka:
Jak často se budete holit?
Vyžadujete dokonale hladkou pleť každý den? Pak pro vás bude vhodnější planžetový holicí strojek. Díky rovnému dlouhému pohybu bez rotace je pečlivější a zanechá vaši tvář dokonale hladkou. Frézkové holicí strojky možná nejsou tak precizní, ale zvládnou snadno oholit i několikadenní strniště.
Jakou máte pleť?
Dobré vědět
Pokud se neholíte jednou za dva dny, ale spíš jednou za dva týdny, sáhněte před holením nejprve po zastřihovači vousů. Holicí strojky si poradí s několikadenním strništěm, s delšími vousy by to ale bylo trápení pro vás i pro strojek.
Pokud máte citlivou pleť, nejspíš už jste se při holení setkali s podrážděním. Abyste mu napříště předešli, vybírejte spíše holicí strojky s planžetami. Rotační pohyb frézkových strojků může být pro citlivější pleť problém. Pomůže také použití gelů a pěn na holení, které změkčí vousy, zklidní a vyživí pokožku (v takovém případě již mluvíme o holení za mokra, ujistěte se proto, že ho váš holicí strojek umožňuje).
Jaké máte vousy?
I kvalita vousů rozhoduje. Máte sporadicky rostoucí měkčí vousy? Pak se ve výběru nemusíte ničím omezovat. Pokud vám ale příroda nadělila husté silné vousy, budete potřebovat co nejvýkonnější, nejlépe frézkový strojek. Ten snadno oholí i tvrdší vousy rostoucí v mnoha směrech.
Věděli jste, že...?
Podráždění, tahání a další nepříjemnosti mohou být způsobeny opotřebením planžet nebo frézek. Jejich obvyklá životnost je cca rok až rok a půl, ale vše je individuální. Jakékoliv nestandardní chování strojku je zpravidla signálem ke kontrole a případné výměně frézek nebo planžet.
Nasucho, nebo za mokra?
Holení za mokra (a samozřejmě i za sucha) umožňuje dnes už skoro každý holicí strojek. Obecně je mokré holení skvělý nápad a my v Holime.cz ho doporučujeme všema deseti. Voda a kosmetické přípravky vousy změkčí, zlepší skluz strojku a minimalizují tak podráždění. Většina strojků se navíc dá bezpečně používat i ve sprše.
Frézkový (rotační) holicí strojek
Jeho hlava je osazena rotujícími holicími prvky – frézkami, které v případě opotřebení můžete jednoduše vyměnit. U strojků na vousy jsou v hlavě nejčastěji tři samostatně se pohybující frézky, přičemž i celá hlava je pohyblivá (výkyvná). Břity ve frézkách jsou schovány pod kryty, takže zranění nehrozí, rotační pohyb ale může dráždit citlivější pokožku. Zároveň ale dělá z tohoto typu strojku přeborníka v odstraňování vousů rostoucích různými směry a pohyblivé frézky i hlava se výborně hodí pro holení v konturách obličeje, na bradě a krku.
Holení provádějte krouživými pohyby.
- pro silné, kudrnaté a hustě rostoucí vousy
- poradí si s několikadenním strništěm
- specialista na holení výrazných kontur obličeje
- není tak precizní a přesný jako planžetový strojek
- rotační pohyb může dráždit citlivou pokožku
Planžetový holicí strojek
Moderní planžetové (nebo také fóliové) holicí strojky mají na hlavě 3 až 5 planžet ukrývajících v sobě břity. Každá planžeta obsahuje tenké otvory směřující vousy na místo určení, tedy do ostrých spárů oscilujících břitů. Díky tomu jsou planžetové strojky opravdu přesné a skvěle fungují na rozhraní holených ploch a např. vousů nebo kotlet, kde s nimi dokážete úplné (až chirurgicky přesné) divy. Nejlépe se hodí pro rovné vousy rostoucí v jednom směru. Podobně jako u frézkových strojků se dají i planžety po uplynutí životnosti snadno nahradit novými.
Pro optimální výsledky pohybujte se strojkem během holení podobně jako s manuálním holítkem: dlouhými a rovnými tahy.
- vhodný i pro citlivou pokožku
- pro každodenní použití
- opravdu přesný a precizní
- houževnaté a silné vousy mohou být problém
- o něco málo hlučnější než frézkový strojek
Čistý strojek = dokonalé oholení
Aby váš holicí strojek dokonale pracoval, měli byste mu dopřát trochu péče. Po každém holení zůstane na povrchu hlavy i ve strojku spousta zastřižených vousů, drobných částeček odumřelé kůže, kožního mazu a dalších nečistot, které si rozhodně nechcete pustit k tělu.
Máte dvě možnosti: buď můžete strojek vyčistit manuálně kartáčkem nebo proudem vody (v takovém případě se vždy řiďte pokyny výrobce), nebo můžete myslet dopředu a při výběru upřednostnit modely, které mají v balení tzv. čisticí stanici. Do té strojek po holení vložíte, stanici zapnete a je to. Strojek je čistý a připravený na další holení. Čisticí stanice udělá všechnu špinavou práci za vás: odstraní nečistoty z holicí hlavy, strojek promaže i nabije. K čištění používá speciální kapalinu, kterou musíte jednou za čas vyměnit.
Tvář bez vousů? Jde to hladce!
Elektrické holicí strojky mají sice vyšší pořizovací náklady než třeba žiletky, ale odmění se vrchovatou měrou! Méně častou výměnou příslušenství (a tedy ušetřenými financemi za nové hlavy nebo jednorázová holítka), bezpečím bez škrábanců nebo říznutí a v neposlední řadě i péčí šitou přímo na míru vašim vousům.
Holením často začínáte každý den a my si myslíme, že si zasloužíte něco víc než obyčejnou rutinu a podrážděnou pokožku. Rozmazlete se s elektrickými holicími strojky a hladce zvítězte nad nechtěnými vousy.