Nadobro bez chloupků? S laserovou epilací je to možné
Kdo by nechtěl hladkou pokožku bez chloupků, nejlépe navždy nebo aspoň na několik měsíců, že ano? Vyzkoušejte laserovou epilaci a uvidíte, že to vůbec nemusí být sci-fi.
Co je laserová epilace a jak funguje?
Laserová epilace je jedna z metod tzv. světelné epilace (druhou takovou metodou je IPL epilace). Při této metodě působí laserový paprsek na melanin (tmavý pigment v lidském těle), kterým projde chloupkem až ke kořínku. Ten zahřeje, poškodí a zastaví tak růst chloupku. Při opakovaném ošetření dochází k úplnému zastavení růstu trvajícímu několik měsíců nebo i let. Ti nejšťastnější z nás se po ošetření laserem zbaví chloupků navždy.
Špatná zpráva je, že epilaci laserem není možné provádět doma a že není samozřejmostí ani ve většině klasických kosmetických salonů. Vyžaduje totiž nákladné a složité vybavení, a tak dost možná budete muset k času stráveném v salonu připočíst ještě cestování do většího města.
Věděli jste, že...?
Dříve se laserová epilace nedoporučovala lidem s tmavou pletí, protože díky interakci laseru a melaninu mohlo dojít k podráždění nebo poškození pokožky. V dnešní době technologie pokročily natolik, že toto omezení již neplatí. Poraďte se s vaší kosmetičkou nebo dermatologem a ptejte se po Nd:YAG laseru nebo diodovém laseru.
Pro koho je vhodná a pro koho ne?
Ošetření laserem má díky působení na melanin svá specifika. Někomu bude fungovat skvěle, někomu méně a někdo se ho musí vzdát úplně. Nejlepších výsledků dosahuje laser u osob se světlou pokožkou a tmavými chloupky, naopak na světlé chloupky s minimem pigmentu je lepší zvolit jinou formu epilace nebo depilace.
Laserové epilaci se vyhněte, pokud:
máte velmi citlivou nebo ekzematickou pokožku – ošetření laserem by mohlo zhoršit nežádoucí projevy ekzému a zvýšit citlivost pokožky.
zdobí vaše tělo tetování nebo pihy – tmavý pigment reaguje s laserovým paprskem, proto by v místech pih nebo tetování mohlo dojít k poškození.
trápí vás křečové žíly – při laserové epilaci je nutné se vyhnout oblastem s křečovými žilami. Pokud jimi trpíte, nezbyde vám nic jiného, než odstranit chloupky pomocí jiné metody.
čekáte dítě nebo kojíte – v těchto obdobích se díky rozbouřeným hormonům často mění citlivost pokožky, pigmentace, růst vlasů nebo ochlupení. To může negativně ovlivnit výsledek epilace. Ještě horší je, že dosud neznáme vliv laserové epilace na matku a dítě: v současnosti totiž nemáme dostatek studií zabývající se touto problematikou.
máte velmi světlé chloupky – v tomto případě byste byli nejspíš z účinku laseru zklamaní. Díky nedostatku melaninu v chloupcích by se mohlo stát, že se paprsek „nebude mít čeho chytit“ a epilace nesplní vaše očekávání.
Laserová epilace se hodí pro celé tělo včetně intimních partií. Podle statistik se my ženy pomocí laseru nejčastěji zbavujeme chloupků na obličeji a krku, na tříslech (v oblasti bikin), na pažích, nohách a v podpaží. U mužů pak žebříčku nejpopulárnějších míst pro epilaci vévodí hrudník a záda. Časté je i využití laseru k eliminaci osamělých tmavých chloupků na prsou a břiše, které mívají na svědomí hormonální změny.
Kolik to stojí?
Cena laserové epilace je otázka, která pálí asi víc než samotné ošetření. Tato metoda odstranění chloupků totiž opravdu není z levného kraje. V případě odstranění chloupků v obličeji zaplatíte kolem tisícovky, za epilaci nohou zhruba 5 000 Kč a při odstranění ochlupení po celém těle to může být více než 10 tisíc. To vše za jednu návštěvu. Tyto částky proto musíte vynásobit pěti až osmi a až pak získáte výslednou cenu za kompletní epilační kůru laserem. Vykoupeno je to dlouhodobým efektem, kterému se svou trvalostí vyrovná málokterá metoda.
Pojďme si ale říci, že za tyhle peníze si můžete koupit ty nejlepší IPL epilátory, které vám sice neslíbí celoživotní absenci chloupků, ale efekt trvající měsíce ano. Prozkoumejte je:
Před a po: jak se připravit na epilaci a jak se chovat potom
Aby všechno proběhlo hladce, je potřeba dodržet pár jednoduchých pravidel jak před epilací, tak po ní.
Před laserovou epilací:
Alespoň měsíc předem chloupky nevytrhávejte. Ale nebojte, holení a zastřihávání je povoleno.
Minimálně deset dní před epilací se neopalujte ani nechoďte do solária.
Den před ošetřením oholte ošetřované partie dohladka.
Bezprostředně před epilací nepoužívejte žádné parfémy nebo krémy.
Po epilaci:
Hydratujte a vyživte pokožku nedráždivými krémy.
Nejméně týden se nevystavujte přímému slunečnímu záření a následně používejte krémy s vysokým ochranným faktorem.
Na pár dní se vyhněte koupání v chlorovaných bazénech a ve slané vodě, saunám, parním lázním a dalším procedurám zatěžujícím pokožku. Místo vany si raději dopřejte sprchu.
Pokud ošetření podléhaly chloupky v podpaží, měli byste se alespoň 12 hodin obejít bez deodorantu nebo antiperspirantu.
Bolí laserová epilace?
Bolestivost epilace laserem záleží na mnoha faktorech, mezi které patří specifikace ošetřovaných partií, individuální práh bolestivosti, aktuální stav pokožky a u žen i fáze menstruačního cyklu. Ale buďme upřímní: zcela bezbolestná laserová epilace není. Zkušenosti s touto metodou zahrnují šimrání, pocit tepla, někdo pociťuje dokonce pálení nebo štípání.
Pokud o sobě víte, že špatně snášíte bolest, domluvte se s kosmetičkou na některé z metod zmírnění nepříjemných pocitů. Použít se dá třeba chlazení vodou nebo speciální znecitlivující krémy.
Méně bolestivou (a mimo jiné i levnější) alternativou může být domácí IPL epilace. Seznamte se!
Jak dlouho vydrží laserová epilace?
Trvalost efektu epilace laserem je velmi individuální. Obecně je epilace laserem synonymem trvalé epilace, protože má z běžných metod jedny z nejdlouhodobějších výsledků (překoná ji jen poměrně bolestivá metoda elektrolytické jehly). Někomu se po sérii ošetření odporoučí chloupky nadobro a někdo jiný musí epilaci po několika měsících nebo roce opakovat.
Toužíte po dokonalém výsledku?
Pro požadovaný výsledek je nutné dodržet plán návštěv salonu stanovený kosmetičkou. Jak jsme si už řekli, jedna návštěva vytoužený výsledek bohužel nepřinese.
Kdy je nejlepší doba na epilaci laserem?
Dlouhé kalhoty, huňaté svetry, místo pláží zamrzlé rybníky a málo slunečního svitu: tak vypadá ideální doba na laserovou epilaci.
Nezapomeňte, že ošetření laserem není žádná jednorázovka: k efektivnímu odstranění chloupků je potřeba 5–8 ošetření, mezi kterými by měl být rozestup asi 4–6 týdnů v závislosti na ošetřované oblasti. Nejlepším ročním obdobím na laserovou epilaci je proto bezesporu zima.
Laser: epilační superhrdina
Laserová epilace je takový akční hrdina ze světa budoucnosti, který přišel na Zem pomoci s redukcí nežádoucích chloupků. Jak už to ale ve sci-fi bývá, je to vykoupeno vysokou technologickou náročností a s ní spojenými vysokými náklady. Pokud na laserovou epilaci nemáte rozpočet, nezoufejte. Můžete vyzkoušet další z metod světelné epilace, IPL neboli epilaci s pulzním světlem, která je hned po laseru druhou nejúčinnější metodou. A můžete ji navíc používat i doma!