KošíkJen 1299 Kč
do dopravy
zdarma
Menu

Deodorant versus antiperspirant

  • 3. února 2020

Léto. To je čas cestování, nových zážitků, turistických výkonů, ale i častého pocení. Letní období se zkrátka více než kdy jindy pojí s touto nepříjemnou záležitostí. Proto patří k běžně používané kosmetice také deodorant nebo antiperspirant. V čem se od sebe liší? A který je lepší variantou právě pro vás?

Deodoranty a antiperspiranty
Deodoranty a antiperspiranty

Kuličky, tuhé tyčinky, krémy, spreje nebo rozprašovače. Z toho všeho můžete dnes vybírat. Ať už si koupíte deodorant nebo antiperspirant, základním požadavkem je co nejdelší ochrana před zápachem a pocením. Přesto se ale tyto dva typy produktů od sebe liší.

Jak funguje deodorant?

Dnes se většina lidí přiklání spíše k používání deodorantů. Neobsahují totiž hliníkové soli, o nichž není dosud známo, zda jsou zcela zdravotně nezávadné. Deodoranty místo těchto složek obsahují vonné a antibakteriální látky, které pomáhají blokovat nežádoucí pachy vznikající při pocení. Hlavní úkol deodorantů je jednoduchý – působí tak, že pot nezapáchá. Nezabrání ale tomu, aby se pot vytvářel. Nežádoucí tělesné pachy tak pouze překrývají, protože množení bakterií na pokožce neumí zabránit.

Pokud člověk použije deodorant, tak se potí stále stejně, ale zároveň při tom voní. Proto se často doporučuje používat deodoranty s velmi jemnou, citrusovou nebo žádnou vůní. Existují ale i takové přípravky, které při kontaktu s potem přestávají vonět a naopak mohou začít zapáchat.

Alternativou klasického deodorantu jsou minerální, krystalové deodoranty. Jsou přírodní, tvořené pouze složkou kamence. Ten funguje podobně jako běžný deodorant, nemá ovšem žádnou vůni. Neovlivňuje tak parfrém a na vůni není znát ani pach z potu.

Jak si stojí antiperspirant?

S ochranou proti pocení jsou na tom antiperspiranty oproti deodorantům o něco lépe. Regulují totiž množství vlhkosti v podaží. To mají na svědomí právě zmíněné hliníkové soli. Jak toho dosáhnou? Zúží horní část vyústění potní žlázy a nedochází tak k množení bakterií. Antiperspiranty často obsahují i vonné složky, takže nejen blokují vznik zápachu, ale ten mírnější zvládají také překrýt.

Dnes jsou k dostání i takzvané dlouhodobé antiperspiranty. Mezi ně patří například přípravek Driclor, který seženete v lékárně. Aplikuje se pouze jednou za týden až 14 dní na velmi problematické partie. Jeho nevýhodou je, že ve zvýšeném množství obsahují hliníkové soli. Proto je dobré s nimi nakládat opravdu opatrně.

Co si tedy vybrat?

Na to není jednoduchá odpověď a záleží na preferencích každého z vás. Někdo upřednostňuje používání antiperspirantu díky jeho schopnosti redukovat pocení. Jiný se bojí používání hliníkových solí a uzavírání potních žláz, a tak volí deodorant. Jenže kromě hliníkových solí neexistuje jiná látka, která by zabraňovala pocení. Kdo má v tomto ohledu větší problémy, nemá jinou možnost než vsadit na antiperspirant.


Mgr. Andrea Ivaničová
autor článku

Mgr. Andrea Ivaničová

produktová specialistka,

redakce Holime.cz

S článkem souvisí: