KošíkJen 1299 Kč
do dopravy
zdarma
Menu
Stříhání vlasů strojkem: víme, jak na něj

Stříhání vlasů strojkem: víme, jak na něj

Stříhání vlasů strojkem je skvělé: pro nový střih nemusíte ke kadeřníkovi, nečekáte na objednání a váš pomocník je tu pro vás kdykoliv si vzpomenete. Pro ostříhání nepotřebujete několik let na učilišti, ale dodržet pár zákonitostí se přece jen hodí. Jaké to jsou?

Experimentování může být fajn – nebo průšvih

Možná jste přirozený kadeřnický talent a na co sáhnete, to vypadá skvěle. Anebo taky ne, váš poslední pokus se strojkem na vlasy proběhl někdy mezi pubertou a nástupem dospělosti a rozhodně nedopadl tak, jak jste doufali. Vzhledem k tomu, že hlavní motivací pro stříhání strojkem (neboli zastřihovačem vlasů) bývá ušetření peněz a času za návštěvu kadeřnického salonu, sotva chcete shánět někoho, kdo dá vaše nešťastné pokusy do pořádku. Pokud ale dodržíte pár pravidel, vysoce zvýšíte pravděpodobnost úspěchu.

Jak stříhat strojkem

Trocha genderového stereotypu na úvod: nejčastější scénář spojený s použitím strojku na vlasy zahrnuje mužské pokolení, budeme se proto věnovat právě jemu. V tomto návodu pro začátečníky si povíme, jak ostříhat strojkem muže, a to na základě dvou často preferovaných jednoduchých střihů, se stejnou délkou po celé hlavě a s delšími vlasy na temeni hlavy. Samozřejmě nic nebrání použít tento návod nebo jeho část pro stříhání dámských vlasů. Zákonitosti použití strojku jsou stejné.

Nejdřív trocha příprav:

  • Lokace: budete potřebovat místnost, kde se vám budou dobře zametat ostříhané kadeře, bez nedostupných zákoutí, koberců a hlubokých spár. Připravte si k ruce vysavač nebo smeták. Po stříhání je nebudete muset hledat po celém bytě a neroznesete si vlasy všude.

Známý strojek = nejlepší strojek

Před prvním stříháním si nejprve pečlivě osahejte zastřihovač. Seznamte se s jeho ovládáním, ujistěte se, že je nabitý a promyslete, na jakou délku chcete vlasy zkrátit. Podle toho zvolte ten nejlepší nástavec (čísla uvedená na nástavcích znamenají požadovanou délku v milimetrech).

  • Umytí: umyjte vlasy šamponemvysušte je. Nepoužívejte žádný styling, aby si vlasy zachovaly svou přirozenou texturu.

  • Správné nástroje: k úspěšnému ostříhání nepotřebujete jen zastřihovač vlasů (strojek), ale také hřeben a zrcadlo. V případě, že se chystáte na velkou změnu, budou se hodit také ostré nůžky, abyste svou kštici zkrátili na délku, se kterou si strojek na stříhání vlasů poradí.

Jdeme na to!

  1. Zapněte strojek a ujistěte se, že se vám pohodlně a pevně drží.

  2. Začněte odspodu a nejdříve stříhejte spodní ⅔ hlavy.

  3. Postupujte od zátylku k týlu proti směru růstu vlasů, tedy odspodu nahoru, od prostředka hlavy k uším. Na bocích blíže obličeje pokračujte podobně, taktéž odspodu nahoru.

  4. Když se dostanete k uším, podržte boltce, abyste dokázali zastřihnout i vlasy za nimi.

  5. Pokud chcete po celé hlavě stejnou délku vlasů, je to snadné. Pokračujte, dokud nejste spokojeni.

  6. Nosíte-li vlasy nahoře delší, zarovnejte je v horní třetině hlavy tak, že se zastřihovačem budete na rozhraní zkrácených a nezastřižených vlasů stříhat po směru růstu, tedy odshora dolů.

  7. S pomocí kratších nástavců můžete odstupňovat zastřižení na zátylku do ztracena. Skvěle vypadá i vyholené orámování střihu ostřejšími konturami.

Po každém stříhání strojek vyčistěte. Zbavte ho ostříhaných vlasů a dopřejte mu pravidelnou péči ve formě naolejování. Speciální oleje nejenže strojek ošetří, ale také vyčistí a tím významně přispívají k prodloužení jeho životnosti. Stačí kápnout pár kapek do míst, kde se nože stýkají. Přebytky oleje otřete.

Víc hlav víc ví. Víc rukou líp stříhá

Staré známé moudro o užitečnosti pomocníků platí i u stříhání vlasů strojkem. Je samozřejmě rozdíl, pokud se stříháte sami a když vám se sestřihem někdo pomůže. V prvním případě se s trochou praxe hravě naučíte zastřihnout všechny vlasy na stejnou délku, u komplikovanějšího střihu už to může být zapeklitější.

Jak ostříhat dítě strojkem?

Asi se všichni shodneme na tom, že to poslední, co jako rodiče chceme, je potomek beroucí střih svých vlasů do vlastních rukou (a společně s ním následně zpravidla dětské nůžky na papír). Pokuste se tomu předejít. Jak? V první řadě pomocí komunikace: skloubit potřeby rodičů (například touhu, aby vlasy nepadaly do očí) a dětí není vždycky jednoduché, ale není to ani zhola nemožné. Bavte se o stříhání s předstihem, vymyslete společně ten nejlepší střih a vychytejte čas, kdy bude stříhání pro všechny příjemnou kratochvílí a ne nutným zlem.

A pak už postupujte jako u dospělého. Screen time je někdy zlo, ale ruku na srdce: oblíbená pohádka nám pomůže nejen s motivací dítěte, ale i s jeho klidným posezením, které je polovinou úspěchu.

Stříhání podle měsíce: ano, nebo ne?

Mnoho pramenů doporučuje stříhání vlasů podle lunárního kalendáře: při dorůstajícím měsíci pro rychleji rostoucí vlasy a jejich ozdravení a při couvající luně, pokud chceme, aby naše kštice rostla co nejpomaleji. Vědecké důkazy pro tuto teorii jsme nicméně nenašli. Nezbývá tedy, než to vyzkoušet na vlastní kůži.

Jeden strojek, nekonečno možností

Stříhání strojkem vám s trochou praxe otevře dveře k okamžitým a čím dál kvalitnějším novým střihům. Inspirace a návodů odborníků krok za krokem je plný internet, takže proč toho nevyužít: vždyť dnes už může být každý sám sobě kadeřníkem.

Možná, že vaše začátky budou trochu neohrabané, ale nezapomeňte, že trénink dělá mistra. Každé stříhání bude o vlas snazší a každý pokus dopadne lépe než ten předchozí. Nebojte se strojku na vlasy a pusťte se do toho!

Mgr. Zuzana Junková
autorka článku

Mgr. Zuzana Junková

redakce Holime.cz

21. listopadu 2024

  • https://www.allthingshair.com/en-us/haircuts/moon-phase-hair-cutting/
  • https://www.shavers.co.uk/blog/beginners-guide-to-using-electric-hair-clippers-at-home/
  • https://www.youtube.com/watch?v=Ef9Y8JUBMgw
  • https://www.youtube.com/watch?v=J9cmcNn8BLI&t=64s