KošíkJen 1299 Kč
do dopravy
zdarma
Menu

Strašák ze školky – vši a jak se jich zbavit

  • 7. února 2022

Po nachlazení jsou vši hned druhým nejnakažlivějším onemocněním, které se šíří v dětských kolektivech. Stejně jako další paraziti se adaptují a stávají se odolnějšími, takže je mnohem těžší se jich zbavit. Klíčové je pravidelně kontrolovat vlasy a v případě výskytu vší rychle zasáhnout. Jak ale, když běžné přípravky už prakticky nezabírají nebo účinkují velmi pomalu?

Vši
Vši

Vším nejvíce svědčí teplé a vlhké prostředí. Mezi dětskými hlavičkami se snadno přenášejí při blízkém kontaktu vlasů, ale i ze společně používaných hřebenů, sponek, ručníků nebo ložního prádla. I proto se nejčastěji vši vyskytují ve školkách, ale dovézt si je mohou děti z dětských táborů.

V první chvíli se zbavte všech živých vší

Svědění ve vlasech způsobují právě živé vši, které několikrát denně sají krev. A i když se teď hodně mluví o tom, že jsou vši odolné proti všem přípravkům, nejdříve se musíte zbavit všech živých. Sáhněte buď přímo po speciálním šamponu proti vším, který vši zahubí a poté vlasy vyčešte všiváčkem. Pomáhají ale také produkty se silikony nebo přírodní přípravky s větším množstvím olejnatých látek. Obě poslední metody přispívají k tomu, aby se vši udusily, a proti něčemu takovému nemohou být odolné. Dnes již seženete produkty, které jsou určeny proti vším a zároveň obsahují olejnaté látky. Takový produkt by měl být v likvidaci živých vší nejjistější volbou. Tím ale rozhodně boj nekončí.

Základem je vyčesávání

Absolutně nejdůležitější součástí boje proti vším je vyčesávání „všiváčkem“ a vybírání hnid. U chlapců je práce snazší, protože je můžete ostříhat na krátký sestřih, a tak hnidy lehce vyčešete nebo vyberete. V případě dlouhovlasých dívek vás čekají hodiny vybírání. Tato snaha ale stojí za to. Z hnidy, respektive vajíčka, se za 7 až 11 dní stane nymfa, která už také saje krev, ale ještě 8 dní neklade vajíčka, takže máte nějaký čas se všech hnid a nymf zbavit právě vyčesáváním a vybíráním.

Chce to trpělivost

Ukazuje se, že nestačí jedno umytí vlasů a několik dní vyčesávání. Obvykle je potřeba mytí opakovat po cca pěti dnech nebo týdnu a mezitím vlasy kontrolovat a vyčesávat všiváčkem. Existují i speciální šampony proti vším, které vši zahubí. Klíčové je samozřejmě precizně vysát celý byt, zejména pak sedačky nebo gauče. Nutné je také vyprat ložní prádlo a buď vyprat, nebo na dva dny zmrazit všechny plyšáky. Samozřejmostí je vyčištění hřebenů nebo gumiček do vlasů. A celý tento proces odvšivování bytu po 8 dnech opakujte. Díky preciznosti se ze zavšiveného boje může stát záležitost na dva, maximálně tři týdny. Nicméně je nejdůležitější, aby například všechny rodiny dětí ze školky nebo školy s výskytem vší, zahájily odvšivování zároveň. Jinak se vám vši budou opakovaně vracet.


Mgr. Andrea Ivaničová
autor článku

Mgr. Andrea Ivaničová

produktová specialistka,

redakce Holime.cz