Řídnoucí kštice – a jak zabránit katastrofě?
„Ty jo, tobě už se dělá kolečko! To jsou mi ale kouty! Neměl bys lepší si tu hlavu oholit celou?“ Možná už jste si něco z toho také vyslechli a úbytek vlasů vás trápí. Dá se vůbec řídnutí porostu na hlavě zabránit? A jak si poradit, když se objevují holá místa nebo je vlasů celkově méně?
Padání vlasů – neboli androgenní alopecii – způsobuje dihydrotestosteron, na který jsou citlivé receptory ve vlasových folikulách. A i když může úbytek vlasů způsobovat také stres, špatná životospráva nebo fyzická námaha, hlavní roli hraje dědičnost.
Léčba existuje, její účinnost je ale slabší
Všímáte si, že máte v některých místech vlasů čím dál méně nebo že jsou jemnější, než byly? Vlasový váček totiž slábne postupně. Nejdříve jsou tedy vlasy slabší a až poté už po vypadnutí znovu nevyroste. Podle lékařů lze ve chvíli, kdy si úbytku vlasů všimnete, nasadit léčbu. Většina je založena na zvýšení prokrvení vlasové pokožky, které zlepší i vyživení vlasového folikulu. Tudíž může dojít k obnově růstu vlasů. Léčba ovšem často zabírá jen na přibližně 30 % osob.
Dalším úskalím jakékoliv léčby je dočasnost výsledků. Ty lze totiž pozorovat během léčby, ale jakmile ji ukončíte, stav se postupně vrátí zpět do podoby před léčbou. Zároveň některé metody sice zvýší množství vlasů, ale mohou mít negativní dopad na libido a například způsobit i problémy s erekcí.
Úplně poslední možností je nechat si vlasy transplantovat. Jak to probíhá? Vaše vlastní vlasové cibulky z míst, kde je ještě vlasů dostatek, se přenesou na místa, kde již žádné nejsou. Efekt je viditelný až přibližně po půl roce a obvykle je nutné celý proces opakovat. Zároveň se o transplantované vlasy musíte mnohem více starat.
Léčba pomocí léků stojí od jednoho do dvou tisíc za měsíc. Transplantace 500 až 1000 štěpů vlasů vyjde na 50 až 100 000 Kč.
Pomohou speciální šampony?
Pokud je příčina vypadávání vlasů jinde než v dědičnosti, je ideální tuto příčinu odstranit. Nejvíce se doporučuje snížit míru stresu, zlepšit stravu a začít používat přípravky určené k obnově růstu vlasů. Ty mohou pomoci skomírající vlasové folikuly probudit.
Z naší nabídky můžete začít šamponem Alpecin Double Effect, který obsahuje vysoce koncentrovaný kofein, který stimuluje vlasy přímo u kořínků. Zároveň snižuje odlupování odumřelých buněk pokožky vlasy a zbaví vás přebytečného mazu a lupů.
Podpořit prokrvení pokožky, a tím i aktivaci vlasových cibulek, můžete pomocí vlasových tonik. Například to od značky Plantur 39 obsahuje rovněž kofein, který posiluje kořínky vlasů. Vlasová tonika se neoplachují a je vhodné je kombinovat s šampony proti padání vlasů.
Speciální vlasovou péči Crescina Re-growth lze použít i v pokročilé fázi řídnutí vlasů. Pokud ale již máte vlasové folikuly zcela nečinné, zázraky neumí. Používá se lokálně, jedno balení za 4000 Kč vystačí na měsíční kúru.
Móda pleše a plnovousu
I když se na to necítíte a určitě chcete nejdříve zkusit porost na hlavě zachránit, dnes je velmi módní hladce oholená hlava. Asi si vy sám i vaše partnerka na to budete muset zvyknout, ale zase budete mít styl. Takový Vin Diesel nebo The Rock – ženy jim nemohou odolat. A pokud máte štěstí na bohatý porost aspoň na bradě, doplňte holou hlavu plnovousem. I to je totiž teď docela in.
Mgr. Andrea Ivaničová
produktová specialistka,
redakce Holime.cz